Вопрос:

5. Парашутыст масай 80 кг аддзяліўся ад нерухомавісячага верталёта і, праляцеўшы да раскрыцця парашута 200м, набыў скорасць 50 м\с Знайдзіце работу сілы супраціўлення на гэтым шляху.

Смотреть решения всех заданий с листа

Ответ:

5. Работа сілы супраціўлення

Спачатку вызначым агульную працу, здзейсненую над парашутыстам. Мы можам выкарыстоўваць тэарэму аб кінетычнай энергіі:

\( W_{total} = Δ E_k \)

\( W_{total} = E_{k,final} - E_{k,initial} \)

Пачатковая скорасць \( v_0 = 0 \) м/с (аддзяліўся ад нерухомага верталёта), таму пачатковая кінетычная энергія \( E_{k,initial} = 0 \).

Канчатковая скорасць \( v_k = 50 \text{ м/с} \), маса \( m = 80 \text{ кг} \).

Канчатковая кінетычная энергія:

\( E_{k,final} = \frac{1}{2}mv_k^2 = \frac{1}{2} \cdot 80 \text{ кг} \cdot (50 \text{ м/с})^2 = 40 \cdot 2500 \text{ Дж} = 100000 \text{ Дж} \)

Агульная праца, здзейсненая над парашутыстам, роўная прыросту яго кінетычнай энергіі:

\( W_{total} = 100000 \text{ Дж} \)

Праца агульнай сілы складаецца з работы сілы цяжару і работы сілы супраціўлення:

\( W_{total} = W_{gravity} + W_{resistance} \)

Работа сілы цяжару:

\( W_{gravity} = mgh \)

дзе \( h \) - адлегласць, на якую змянілася вышыня (у дадзеным выпадку \( h = 200 \text{ м} \)).

\( W_{gravity} = 80 \text{ кг} \cdot 9.8 \text{ м/с}^2 \cdot 200 \text{ м} = 156800 \text{ Дж} \)

Цяпер мы можам знайсці работу сілы супраціўлення:

\( W_{resistance} = W_{total} - W_{gravity} \)

\( W_{resistance} = 100000 \text{ Дж} - 156800 \text{ Дж} = -56800 \text{ Дж} \)

Работа сілы супраціўлення адмоўная, што азначае, што сіла супраціўлення накіравана супраць руху.

Адказ: -56800 Дж

ГДЗ по фото 📸
Подать жалобу Правообладателю

Похожие